Blog Kokosa

.NET i okolice, wydajność, architektura i wszystko inne

NAVIGATION - SEARCH

WG.NET 95 - debriefing

Zdj. Szymon Kulec

W ostatni czwartek udało się być na kolejnym, 95 spotkaniu Warszawskiej Grupie .NET.

Najpierw Marcin Malinowski (@orientman) wprowadził wszystkich w tajniki monad. Jest to jeden z tych mistycznych tematów, które wydają się nieodgadnione i nie do ogarnięcia. Długo myślisz, że ich nie rozumiesz, a jak już myślisz, że rozumiesz, to nigdy nie masz pewności, czy aby na pewno zrozumiałeś - bo wszystko okazuje się ostatecznie dość proste. Marcin bardzo przejrzyście i systematycznie starał się ogarnąć temat. Ja prezentację widziałem już po raz drugi, pierwszy był we Wrocławiu na BoilingFrogs. Może dlatego, mam wrażenie, że monady już zrozumiałem i jestem na etapie "czy aby na pewno to takie proste?". W każdym razie fajnie wiedzieć, że Task<> jest monadą. A ja znów poczułem się zachęcony do nauki F#, m.in. przez to zdecydowałem się na ten język w konkursie "Daj się poznać". A tych monad nadal nie jestem pewny...

Potem Tomasz Frydrychewicz (@frydrychewicz) i Konrad Banaszek (@thecorrado) z firmy Moneygram opowiedzieli o kawale dobrej roboty, którą wykonują by przeistoczyć zastany kod w coś przemyślanego i nowoczesnego. Kompleksowo objęli temat, poczynając od zmian w kodzie, poprzez automatyczne testy, aż po Continous Integration i Delivery. W efekcie prezentacja była pełna mięcha. Oraz ciekawie opowiedziana. Takie z życia wzięte "case study" firmy X zawsze przyciąga sporo ludzi i nie inaczej było tym razem. W pewnym momencie nie było łatwo dostępnych miejsc siedzących! Technologicznie chłopaki wymyślili ciekawe rzeczy, m.in. własny framework oparty o Angulara, silne typowanie modeli TypeScript, backend oparty o message passing. Warto obejrzeć w celu inspiracji, nawet jeśli nie zastosujemy w 100% ich pomysłów.

To był bardzo ciekawy WG.NET, bez dwóch zdań. Nie zapominajmy jednak, że za miesiąc jubileuszowe spotkanie 96 - z okazji 10-lecia grupy! Trzeba być, mają być niespodzianki! 

PS. Czy prawdą jest twierdzenie Szymona, że 96 to okrągła liczba w jakimś systemie liczbowym?!

blog comments powered by Disqus