Short version:
Powstała nowa grupa Warsaw Web Performance Meetup więc:
Jeśli:
1. Interesujesz się lub jeszcze nie wiesz czy się interesujesz tematem wydajności aplikacji webowych - obserwuj Meetup i zapraszam Cię na nasze spotkania. Nie ważne czy jesteś PHPowcem, Javowcem, .NETowcem, kimś-tam-jeszcze-owcem, grupa jest z założenia interdyscyplinarna i m.in. właśnie z tej wymiany doświadczeń powinniśmy korzystać.
2. Zrobiłeś/aś coś ciekawego w temacie wydajności aplikacji webowych, spotkałeś/aś się z ciekawym przypadkiem, masz konkretną wiedzę albo doświadczenie, którymi uważasz, że warto się podzielić - zapraszam do wygłoszenia prezentacji. Może to być kwadrans, może być pełna godzina. Czekamy na Ciebie! Odezwij się mailem albo na Meetupie. Listę inspiracji do tematów znajdziesz niżej, w tym artykule.
Long version:
W październiku byłem w Amsterdamie na konferencji Velocity. Trzy dni wypełnione po brzegi tematami wydajności aplikacji webowych. W najróżniejszych aspektach, najczęściej skupionych wokół frontendu. Od bardziej filozoficznych i organizacyjnych, poprzez odpowiednie podejście do designu i pomiarów aż po sesję poświęconą tylko i wyłącznie obrazkom - jakie są formaty, jak ich używać, jak nie używać - kto by się spodziewał, że przez godzinę można o tym interesująco opowiadać. W ogóle wszystkie sesje super ciekawe. Organizatorem tych konferencji jest wydawnictwo O'Reilly, stare jak świat, każdy je zna. Współpracuje ono również z bardzo zbliżoną tematycznie ideą grup Web Performance Meetups rozsianych po całym świecie. Już jakiś czas chodziło mi po głowie wypełnić lukę braku takiej grupy na wschód od Berlina, a na owej konferencji porozmawiałem chwilę z O'Reilly Community Manager i... klamka zapadła - zakładam grupę! I tak właśnie ukuł się nowy, świeży Warsaw Web Performance Meetup.
Idea grupy jest w zasadzie bardzo prosta - mówimy i słuchamy o wszystkim co związane jest z pisaniem, projektowaniem, testowaniem, ... (dodajcie co chcecie) wydajnych aplikacji "webowych", nie ważne czy jest to mała aplikacja intranetowa czy portal używany przez miliony użytkowników. Definicja tematyki celowo jest technologicznie "agnostyczna". Nie skupiamy się tu na .NET, Javie, Pythonie czy jakimkolwiek specyficznej technologii - choć każdy z jakiegoś z tych "światów" pochodzi, więc na pewno będą się one przewijać. Jednak design, optymalizacja frontendu, architektura, sposób badania wydajności, load testy - to tylko część z bardzo obszernych tematów, które będą interesujące niezależnie od technologii stojącej "poniżej". Przykładowa lista tematów, poruszanych przez około ostatni rok na kilku z Web Performance Meetupów wygląda następująco:
- Web Performance for a Perfect Single Page Application
- Extending your applications to the edge with CDNs
- Avoid these End-to-End Performance Problems to keep you out of the News
- Using Billions of RUM measurements for Realtime detection of micro-outages
- Tools of the trade - we'll looks at various tools that are used for Web Performance Optimization
- The Dark Art of Building a Production Incident System - We needed to develop a reliable incident system that works consistent in over 1000 applications without the requirement for any manual configuration. This talk will cover how we did it.
- HTTP/2
- Designing for Performance - Good page load time begins with good design.
- RUM & Synthetic - how RUM and synthetic monitoring complement each other
- Fast and Responsive Images
- Web Performance Monitoring Made Easy: 2 Ways of Dockerizing Your Web Perf Tools
- WebGL and Web Site Performance
- High Performance SQL and NoSQL
- Resource Hints: preconnect, preload, & prerender all the things
- A Baseline for Web Performance with PhantomJS
- Waterfall AntiPatterns
- The Top 5 Performance Shenanigans of CSS Preprocessors
- Finally HTML5 matches and beats Native
- Node.JS and web app performance
- Profile and optimize your javascript like a ninja
- Determining Performance Envelope using WebPageTest
- Full Stack Load Testing
- Logs as Data - Using Logs to track Web Application Performance
- Develop High Performance Windows 8 Application with HTML5 and JavaScript
- PHP profiling using Blackfire.io
Chciałbym by polska grupa (na razie tylko warszawska) skupiała się jeszcze więcej na architekturze, tak by na spotkaniach przewijało się również więcej tematów backendowych. W końcu architektura całego systemu ma ogromny wpływ na jego końcową wydajność.
Ponieważ jest to grupa ideologicznie będąca częścią wspomnianych meetupów, logo, pewne nazewnictwo (WebSpeeders = członkowie oficjalnie) zostało przeze mnie zapożyczone. Jednak grupa jest stricte polskojęzyczna, jedynie zagraniczny prelegent może spowodować przestawienie się na język angielski. Pozostało jeszcze trochę kwestii organizacyjnych, dlatego pierwsze spotkanie przewiduję na luty 2016. Na chwilę obecną mam już umówionych dwóch sponsorów - mój kochany pracodawca Bank Millennium zapewni środki finansowe, które pozwolą np. pokryć koszty dojazdu i zakwaterowania gości spoza Warszawy. Zaś O'Reilly zapewnia zniżki, trochę darmowych treści i... zobaczymy co jeszcze, w ramach rozwoju naszej współpracy.
Na razie mamy 70 osób zapisanych, co mnie bardzo cieszy. Zapraszam! Wszelkie uwagi, pomysły, idee również oczywiście miło widziane - zachęcam do pozostawienia komentarza.